Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Přírodní mýdla a jejich blahodárné účinky na lidskou pokožku

V tomto článku bych vám chtěla říct něco víc o výrobě přírodních mýdel a jejich úžasném vlivu na naši pokožku.

Začala bych tím, jak se mýdla vlastně vyrábí. Mýdla se totiž můžou vyrábět 2 způsoby. Metodou za tepla a metodou za studena. Metoda za studena je více šetrnější a ponechává mýdlu nesrovnatelně více výživných látek, vitamínů a minerálů přirozeně obsažených v olejích. A proto tuto šetrnější metodu, tedy metodu za studena využívají nejvíce v ručních manufakturách nebo při výrobě mýdla ”podomácku”.

Pokud tedy chcete využít z mýdla co nejvíce výživných látek, tak doporučuji kupovat pouze přírodní mýdla vyráběná za studena. To budete mít opravdu jistotu, že z mýdel dostanete pro vaši pokožku maximum.

Někde jsem se dočetla, že první zmínky o mýdle pocházejí už z roku 2800 př. n.l.  Archeologové údajně nalezli babylonské nádoby, na kterých byla zjištěna látka podobná mýdlu. Na hliněné tabulce z roku 2200 př. n. l. byl sepsán návod na výrobu mýdla z vody, louhu a kassiového oleje. V té době prý však mýdlo nepoužívali k hygieně nebo praní, ale k rychlejšímu hojení ran. Hmmm...

Takže tady je důkaz, že přírodní mýdlo může opravdu pokožku i léčit. A to je skvělé.

Pojďme se tedy zaměřit pouze na ty kvalitnější a výživnější mýdla, která se vyrábí metodu za studena.

Metoda za studena je v tomto případě reakce olejové a vodní fáze při teplotě kolem 30°C. Kromě toho, jak už jsem zmiňovala, tento způsob výroby mýdel uchovává v mýdle výživné látky, tak tento technologický postup zajišťuje i zcela minimální odběr energie. Super, takže další bod navíc.

A pak tu máme jeden mýtus. Možná jste někdy slyšeli nebo četli, že mýdla vysušují a narušují přirozený a ochranný film pokožky. Ano, ale pouze ty nekvalitní a chemická.

Přírodní mýdla tohle rozhodně nedělají, protože mají pH v rozmezí 7- 8. Pleť je tedy po umytí přírodním mýdlem heboučká, vláčná a pružná. Po umytí přírodním mýdlem si můžete všimnout takového toho efektu jako byste měli namazanou pokožku, kdy vám zůstávají kapky vody na kůži, jako kdybyste před koupelí použili krém. Já osobně ale vždy po koupeli ještě pokožku natírám olejem nebo nějakým přírodním tělovým mlékem, ale to záleží na každém jak je zvyklý.


Další výhodou je, že přírodní mýdlo neobsahuje žádná chemická barviva, umělé vůně a především parabeny a konzervanty, aby mýdlo dlouho vydrželo. Jako konzervant se používá třeba extrakt z grapefruitových jader, což je čistě přírodní produkt. Dále se do mýdel přidávají oleje např. lněný, slunečnicový, olivový, jojobový, mandlový a další, bylinky nebo jiné přírodní látky a díky tomu jsou přírodní mýdla hojivá či dokonce přímo léčivá.

Pro podporu léčebných vlastností jsou do mýdel přidávány přírodní éterické oleje. Mýdla obohacená o éterické oleje působí navíc i aromaterapeuticky.

Přírodní mýdla mají spousty účinků. Antibakteriální, protizánětlivé, mají blahodárné účinky při kožních problémech, hydratují, zvláčňují, revitalizují pokožku a odstraňují z ní škodlivé látky, některé působí proti vráskám, zklidňují pokožku např. po slunění nebo po bodnutí hmyzem, a další….

Spousta lidí má kůži narušenou a je buď suchá, nebo se naopak příliš mastí atd. Přírodní mýdla vrací kůži její původní vlastnosti. Doporučuji si vybírat mýdla podle složení, tak aby bylo mýdlo co nejvýživnější právě pro váš typ pokožky, protože jen vy sami dobře víte, co vaše pokožka potřebuje.

Takže, když bych to shrnula, tak ze své osobní zkušenosti můžu používání přírodních mýdel jen doporučit! A to nejen proto, že opravdu vyživují naši pokožku, neobsahují žádné chemické látky, což je hlavní důvod, ale také proto, že jsou tzn. zero waste produkty a po jejich spotřebě nezůstává žádný plastový ani jiný odpad, takže šetříme přírodu.

Dnes už se málo kdy vidí v koupelně mýdlo a s ním i mýdlenka a je to obrovská škoda. Není se čemu divit. V tv totiž reklamu na přírodní mýdlo neuvidíte.  A o tom to je. Všude se propaguje jen samá chemie. Já ale věřím, že brzy nastane opět doba, kdy bude klasické přírodní mýdlo součástí každé koupelny.

Za mě tedy přírodní mýdla jednoznačně ano, protože díky jejich používání se můžeme vrátit zpět k přírodě a k tomu, co vynalezli již naši předkové, kteří moc dobře věděli, co nám všechno příroda může nabídnout.

Proto bychom ji neměli zbytečně zatěžovat, už tak je plastů kolem nás více než dost.

Dopřejme našemu tělu léčbu, očistu a zároveň výživu a zároveň buďme ohleduplní k přírodě.

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli