Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Běžné svíčky vs. přírodní

Ten, kdo mě zná ví, že miluji svíčky. V chladném období si je zapaluji denně, protože je brzy tma a také mi světlo svíček dodává pocit bezpečí a přijde mi, že mám doma tak nějak útulněji. Někdy jen tak pozoruji hořící knot,dívám se do plamene a čerpám tu teplou, hřejivou a zářivou energii. Ano sem svíčkomil, přiznávám J a navíc věděli jste, že plamen svíčky dokáže čistit prostor od špatných energií?

No a protože si život bez svíček nedokáži představit, před pár lety jsem se začala zajímat o jejich složení.

Já spotřebuji svíček za rok celkem dost a tak sem si řekla, že bych se měla zajímat o to, z čeho je svíčka vyrobené a co vlastně ve skutečnosti doma dýchám, když si ji zapálím.

No nestačila jsem se divit L

Zjistila jsem, že běžné svíčky, které koupíte v obchodech, na tržnicích apod. mohou být zdraví škodlivé. Ano, sice voní hezky, vypadjí hezky, jsou relativně levné, ale to co obsahují, mně opravdu zaskočilo.

Většina běžných svíček je vyrobena z parafínu. Parafín je ropný produkt. Abychom vytvořili parafín, musí být ropný odpad chemicky bělen, deodorován a pak se z něj vytvoří vosk. Při spalování parafínového vosku se pak mohou uvolňovat do vzduchu toxické látky, včetně acetonu, benzenu a toluenu. A toto jsou velice známé karcinogeny. Když bych to srovnala, tak se vlastně jedná o stejné chemikálie, které se vyskytují v emisích naftového paliva. Mohou způsobovat alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy, kardiovaskulární potíže a co je nejhorší právě i rakovinu.

Také jsem se dočetla, že některé běžné levné svíčky používají navíc knoty, které mohou být napuštěny zpomalovačem hoření a obsahovat TOXICKÉ OLOVO

No to je hnus velebnosti, byla moje první reakce.

Začala jsem se tedy zajímat o přírodní svíčky. V tu dobu jich sice moc k dostání nebylo, ale objevila sem.

Byla jsem překvapená o kolik je přírodní svíčka dražší. To pro mě znamenalo, že už asi nebudu mít takovou spotřebu jako s levnýma svíčkama, ale na druhou stranu vím, co dýchám, vím, že si neubližuji a nezatěžuji ani své tělo ani své okolí chemickýma látkama.

V dnešní době už je přírodních svíček hodně a já sem za to moc ráda. Takže dnes, když někde vidím běžné svíčky, nechává mě to chladnou a vždy si uvědomím, že moje zdraví je to nejcennější co mám.

No a jak je to tedy s těmi přírodními svíčkami?

Přírodní svíčka je vyrobena většinou ze sójového, kokosového nebo včelího vosku. Při hoření nevznikají škodlivé látky ani CO2 a jedná se o zcela obnovitelný přírodní zdroj. Cenově jsou drazší než parafínové svíčky, to už sem zmiňovala, ale zase svíčky z rostlinných vosků hoří čistěji („čoudí" až o 90 % méně) a pomaleji (má až o polovinu delší dobu hoření), uvolňují více vůně (díky nízké teplotě tání - z tohoto důvodu je také třeba je držet mimo dosah slunce většinou se vkládají do skleněných nádob).

Já osobně preferuji malé české výrobce, kteří do výroby dávají i kus svého srdce J. U takových si můžete být vždy jistí, že je svíčka vyrobena opravdu z přírodních ingrediencí a zdravotně nezávadná.

Pokud vám není lhostejné co doma dýcháte, když si zapálíte svíčku, tak určitě investujte do svíček přírodních ;-)

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli