Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
03.03.2021
Aromaterapie

Aromaterapie a použití esenciálních olejů

Slovo aromaterapie je už v dnešní době hodně známé. Když bych to měla přeložit do češtiny, tak bych to nazvala asi jako „voňavé léčení“ nebo „léčba vůní“ nebo léčení pomocí éterických olejíčků J

Tyto éterické oleje můžeme používat k inhalacím do aromalamp, difusérů, k masážím nebo třeba do koupele.

Já osobně tyto olejíčky nejvíce používám do difůzéru, kdy můžu vůni inhalovat a zároveň mám krásně provoněný byt. V zimě si olej občas přidávám do koupele. Popravdě si život bez těchto éterických olejů už ani nedokážu představit.

Olejíček volím vždy podle nálady, kterou v tu chvíli mám. Mezi moje oblíbené patří např. geranium, levandule, pačuli, jasmín. V zimě v období chřipek a různých nachlazení hodně používám eukalyptus nebo tea tree. V období vánoc např. skořici, vanilku, badyán.

Poslední dobou jsem si ale taky oblíbila různé éterické směsi. Hodně oblíbenou mám směs na meditaci, proti bolesti hlavy, pro klidný spánek apod. Když to shrnu, jsem prostě olejíčkový maniak J

Pojďme si ale říct, k čemu všemu jsou tyto olejíčky či směsi olejů dobré.

Jejich předností je, že dokáží navodit psychickou a duševní pohodu, tzn. spousta olejů působí antidepresivně, jsou uklidňující, pomáhají při nespavosti, při migréně. Některé z nich podporují dobrou náladu, imunitu, snižují krevní tlak, pomáhají při dýchacích obtížích, stimulují trávení atd. Dokáží také čistit a dezinfikovat prostředí. Účinků éterických olejíčků je opravdu mnoho a my si tedy můžeme vybírat podle toho co nás trápí nebo co potřebujeme řešit.

Poslední dobou se také hodně mluví o tom, jak má aromaterapie vynikající účinky na ženskou cykličnost.

Pokud tedy žena používá různé éterické olejíčky v různých fázích svého cyklu, má to výborný vliv na celý průběh cyklu, náladu a menstruaci vůbec. O tomto tématu se možná v budoucnu rozepíši více, je to totiž na samostatný příspěvek J

A jak správně aromaterapii provádět? V první řadě si musíme pořídit aromalampu nebo difuzér. U aromalampy je důležité, aby byla vzdálenost mezi plamenem svíčky a miskou minimálně 7cm, raději však více. Pokud je to méně, bude miska příliš blízko plamene svíčky a hrozí, že se voda začne rychle odpařovat a olej se bude v misce následně bez vody přepalovat. Což je jednak cítit a navíc se pak olej přichycený na stěnách a dně misky velmi obtížně čistí. Co je ale mnohem horší je, že z přepáleného oleje se do vzduchu dostávají toxiny, které určitě dýchat nechceme.

! Nízké aromalampy tedy rozhodně nepořizujte, jsou sice levnější, ale nejsou vůbec vhodné !

Použití oleje na inhalaci už je pak velice snadné. Do aromalampy nalijeme vodu a přikápneme pár kapek éterického oleje. Taktéž to funguje i u difuzéru, pokud máme difuzér na vodu. Existují totiž ještě difuzéry, do kterých se nelije voda, ale uvnitř je např. buničina, na kterou se nakape pár kapek oleje. Olej se tedy nekape do vody, ale na buničinu. Tak se po nějaké době vymění za novou.

Jak už jsem znímila, další možnost použití éterických olejů je do koupele.

Při použítí v koupeli esenciální olej nejprve promíchejte se solí, mlékem, medem nebo jiným rostlinným olejem (mandlový, olivový, kokosový apod.)  a až potom vmíchejte do lázně. Esenciální olej se totiž s vodou nikdy nespojí a zůstal by ve vodě plavat jako celek, který by se vám pak mohl dostat na některé z citlivých míst na těle a popálit.

Stejně tak pro použití na pleť nebo masáž těla je potřeba éterický olej zředit v tzv. nosné oleji (jakýkoliv rostlinný olej) Vhodně vybraný nosný olej podpoří účinek esenciálního oleje. Např. na zlepšení kvality pleti můžete efektivně využít vlastností opunciového, arganového, avokádového nebo šípkového oleje. Záleží na typu pleti. Neředěný lze používat levandulový a čajovníkový olej jako první pomoc.

Důležité je také zmínit, že bychom měli používat pouze 100% přírodní esenciální oleje, jen tak si budeme jisti, že nepoužíváme pro svoje tělo škodlivou chemii.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli